Dünya genelinde çoğu insan tarafından tanınan bir ressamdır. Yaşadığı çağda yeterli ilgiyi görememiştir. Hayatını kaybettikten sonra eserleri günümüzde müzelerin en pahalı parçaları arasındadır. Modern resmin gerçek anlamda kurulmasına öncülük etmiştir.

Van Gogh’un bazı eserleri;

Yıldızlı Gece (1889)

Tuval üzerine yağlıboya ile yapılmıştır. St. Remy’deki ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin zemin katındaki atölyesindeki penceresinden yaptığı bir resimdir. Resmi önemli kılan yaptığı resmi başarısız ve hatalı olarak görmesidir.

Borinage Kömür Maden Ocağı ( 1879)

Kağıt üzerine sulu boya ile yapılmıştır.

Jacob meyer’in Kızı (1880)

Karakalem çizim ile yapılmıştır. Basel kentinin on altıncı yüzyıldaki belediye başkanlarından birinin kızı olan Anna’nın asırlar sonra Van gogh’un görüşü ile yeni bir hayat kazandı.

Keder (1882)

Kağıt üzerine füzen ile çizilmiştir. Sokaklarda tanışıp yanına aldığı Sien’dir. Sien’nin annesi kızının hayat kadını olarak çalışmasını tercih eder. Bir süre Van Gogh’la yaşadıktan sonra parasız olduğu için tekrar hayat kadını olarak çalışmaya başlar. Van Gogh, Sien hamileyken yaptığı bir resimdir.

Patates Yiyenler (1885)

Tuval üzerine yağlıboya ile çizilmiştir. Köylülerin ve işçilerin yaşamlarına odaklandığı dönemde çizmiştir.

Küreğiyle Kömür İşçisi (1879)

Karakalem eskiz çizimidir. Madencilerle bir arada bulunduğu dönemde madenlere inen Van Gogh işçilerin çocuklarını, hastalıklarını, ocak kazalarını gördüğünde sakinleşmek için resim yapmaya başladı.

Ağaç Kökleri (1890)

Somut dünyanın her şeyin özünü bir kalıba sığdırmaya çalışan kısıtlamalardan kurtulmaya çalışır. Somut dışavurumcu resmin öncülerindendir.

Buğday Tarlasında Kargalar (1890)

Tuval üzerine yağlı boya ile yapılmıştır.

Acı Çeken Yaşlı Adam (1890)

Tuval üzerine yağlıboya ile yapılmıştır. Modellik eden kişi 1882 yılınd Den Haag’da tanıştığı ve daha sonra intihar eden savaş gazisidir. Ressamın zihninden geçen ölüm düşüncesinin bir ifadesi olarak görülür.

Badem Çiçekleri (1890)

Tuval üzerine yağlıboya ile yapılmıştır. Erkek kardeşi Theo’nun yeni doğan bebeğini kutlamak için yapmıştır. İlkbaharda çiçek açan ağacın dallarını resmetmiştir.