BMW

Logosunu incelediğimizde ilk baktığımızda pervane olduğunu göremeyiz ama gizli imgeleri bulmakta iyiyseniz bunun pervane olduğunu hemen anlayacağınızı düşünüyorum. Logonun mavi kısmı gökyüzünü beyaz kısmı ise pervanenin dönerken beyaz renginin oluşturmasını simgeler. Firmanın adı yani BMW’nin açılımı “Bayerischen Motoren Werke” dir. Bu firma Birinci Dünya Savaşı’nda uçak motorları üretiyordu. 1917 yılından beri logonun şekli korunmaktadır. Asıl çizgi ve renkler sabittir. Logoda sadece küçük değişiklikler yapılır.

RENAULT

Logosu baklava şeklindedir. Louis Renault araba tamir etmekten ve yarışlara katılmaktan zevk alan bir gençtir ve yarışlara katılmak için araba toplayıp, motor gücünü arttırırken yanındaki çalışan sayısı artmaya başlar ve kurduğu düzen Louis’den sonrada büyümeye devam eder. Logonun buluşu ise 30’lu yıllara dayanmaktadır. Günümüzde küçük değişikliklerle yeni bir tasarım yapıldı.

PEUGEOT

Logunun anlamı aslandır. Güç anlamına gelir ve çoğu araba markalarında aslan simgesi kullanılmaya başlanmıştır. Peugeot aslında terstere ve testere levhaları üreten bir fabrikadır.

SKODA

Çek sembolüdür. Dairenin içerisindeki kanatlı ok bize özgürlüğü, ilerlemeyi, hızı simgeliyor.

LAMBORGHİNİ

Traktör üreticisi olan Lamborghini firmasının sahibi Ferruccio Lamborghini’nin spor otomobillere büyük bir merakı ve zafı vardır. Bir kaç araba markası kullandıktan sonra  ilk Ferrari’si olan 250GT’yi satın alır. Kısa bir zamanda bir kaç Ferrari markalı araba daha denedikten sonra debrajındaki yaşadığı sıkıntıdan dolayı Ferrari’nin fabrikasına gider. Sorun çözülemeyince Enzo Ferrari ile görüşmek ister. Görüştüklerinde bir traktör üreticisi asla bir Ferrari’yi eleştiremez cümlelerini duyar. Küçük düşen Ferruccio kendi fabrikasına döndüğü zaman debrajı tamir etmeye çalışırken aslında kendi ürettiği traktör debrajından bir farkı olmadığını anlar. Sonra sadece Ferrari spor arabalar üretir tabusunu yıkmak için daha güvenilir ve sağlam arabalar üretmeye başlar. Logosunda boğa resminin olması kızgınlığını simgeler.

SUZUKİ

Markanın logosunu büyük bir ‘S’ harfi temsil eder. Güzel sanatlar akademisinde yarışmaya katılan bir öğrencinin tasarladığı bir logodur. 1961 yılından beri aynı logo kullanılmaktadır.

ALFA ROMEO

İtalya’nın Milano şehri ile ülkenin soylu ailesi Visconti’u temsil ediyor. Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgelemektedir. Taç giymiş engerek yılanı ise soylu Viscoti Ailesi’nin armasından alınmıştır.

HONDA

Honda’nın arabalarındaki ‘H’ harfi adındanda anlaşılabileceği gibi isminin baş harfinden gelmektedir. Soichiro Honda ilk başlarda Toyota’ya kendi piston tasarımlarını satıyordu. Kendi bisikletine motor takmasıyla kendi motor üretimini yapmak için Honda Teknik Araştırma Enstitüsü’nü kurdu. İlk otomobil 1963 yılında üretildi.

AUDİ

Almanya’nın en önemli otomobil firmalarından birisidir. Logosundaki dört halka kardeşliği yani ittifak kurmuş AUDİ, DKW, HORCH, WANDERER firmalarını simgelemektedir.

NİSSAN

İsmi, eski şirketi Nippon Sangyo’nun kısaltmasından oluşmaktadır. Markanın daire içinde yazılmış ismi güneşin doğuşunu ve japon bayrağındaki beyaz zemin içerisindeki kırmızı noktayı ifade etmektedir. Logo dürüstlük, doğruluk ve samimiyeti temsil eder.