Profosyonel bir fotoğrafçı olmayabilirsiniz ya da biraz bilginiz var ama keşif yapmakta zorlanıyorsanız bunu başarmanın yolları bir kaç adımdan geçiyor. Öncelikle nasıl fotoğraflar çektiğinizde keyif alacağınızı düşünün. Manzara, doğa, bina, yoksa genç ve yaşlı insanların fotoğraflarını mı çekmekten keyif aldığınızı belirleyin. Tabiki belirlemekle bitmiyor. Bazı anları yakalamak güzel fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır.

Doğa fotoğrafı çekmeye karar verdiyseniz öncelikle gündüz çekmeniz çok  güzel fotoğrafların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Doğanın içinde gizli bölümleri keşfederek ağaç, doğadaki hayvanların veya akarsu gibi onlarca eşsiz güzelliğin fotoğrafını çekebilirsiniz.

Şehir fotoğrafları çekmek istiyorsanız, sokakları gezin keşfedin bilmediğiniz bir şehirde otobüs turuna katılın yükseklerden çekim yapmanız bilmediğiniz bir şehirde çok işinize yarayacaktır. Şehre özgü güzellikleri araştırdıktan sonra bunları çekmeye başlayabilirsiniz.

Sokakları keşfederken farklı insanlara rastlayacaksınız. Belki bir madam belki bir emek işçisi, bir kaldırıma oturduğunuz zaman insan yüzlerinin güzelliğini keşfedebilirsiniz. Sadece yüzündeki ifadenin bize ne anlatmaya çalıştığını hissedip o duyguyla fotoğrafınızı çekebilirsiniz.