Makyajın belki de en önemli aşaması, cilt rengine ve tipine uygun fondöteni seçmektir. Cildinizdeki kusurları gizlemek, makyajınızın kalıcı olmasını sağlamak, pürüzsüz ve doğal bir görünüm kazandırmak için fondöten seçimi önem taşımaktadır.

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Yağlı ciltler için fondöten : Yağ bazı fondöten kullanmak cildinizde sivilce, kızarıklık, siyah nokta gibi cilt sorunlarına yol açabilir.Yağlı bir cildiniz varsa yağsız fondötenleri tercih etmeniz gerekir. Sivilceli ve akneli ciltler için uygun olan fondötenlerdir.

Kuru ciltler için fondöten : Yağ bazlı fondötenleri tercih edilebilir.  İçinde bitkisel, mineral yağlar bulunur. Cildinizin yağ dengesini korur, aynı zamanda uzun süre kalıcılığı vardır. Genel olarak kremsi yapıdadır.

Normal ciltler için fondöten : Su bazlı fondötenleri tercih edilebilir. Yağ oranı düşük, su oranı yüksektir. Cildin doğal yapısını bozmaz. Genellikle sıvı formdadır.

Karma ciltler için fondöten : Pudra bazlı fondötenleri tercih edilebilir. İçindeki sıkıştırılmış pudra sayesinde cilde matlık kazandırır. Kremsi yapıdadır ancak cilde sürüldükten sonra kuruyarak pudra yapısına dönüşür. Karma ciltlerde özellikle T bölgesi yağlıdır ve parlama yapar. Pudra bazlı fondötenler ‘T’ bölgesindeki yağlı görünümü ortadan kaldırır.

Cilt Rengine göre Fondöten Seçimi

Cilt renginizin en belirgin olduğu kısım bileğinizin iç kısmıdır. Fondöten alırken ilk denemeyi bileğinizin iç kısmına sürerek yapabilirsiniz. Cilt renginizden bir ton açık ya da bir ton koyu fondöten doğal görünüm sağlayabilir. Cildin her kısmı eşit renkte değildir. Dengeli bir görünüm sağlamak için fondöteni yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulamanız gerekir. Sadece yüzünüze fondöten sürmek vücudunuzdan ayrı bir parça gibi görünmesine neden olabilir. Bu yüzden makyaj yaparken boyun ve dekolte bölgenize fondöten sürmeyi ihmal etmemek gerekir.