Kahverengi bize toprağı çağrıştırır. Bu yüzden çevremizde gördüğümüz kahverengi renkler bize huzur ve güven sağlar. Toprağa bastığımızda veya toprak kokusunu içimize çektiğimizde gerçekten huzur kendimizi iyi hissederiz ve rahatlarız. Kahverengi aslında sadeliği ve sessizliği simgeler. Bu yüzden insanlar toprakla uğraşırken yalnızlık hissini yaşar ve kendini güvende hisseder.

Hayatımız boyunca kahverengi, bilinçli veya bilinçsizce dikkat çekmek istemediğimiz durumlarda kıyafetlerimizde, makyajımızda veya kullandığımız aksesuarlarda kahve rengini kullanmayı tercih ederiz.

Kahverengi insanlar üzerinde gözden kaybolma dikkat çekmeme etkisi yaratır. Bu durum insanların ortamlarda daha hızlı hareket etmesini sağlar. Yapılan bir araştırmada bir sanat müzesinin duvarlarını değişebilir özellikte yaparak beyaz ve kahverenginin kullanıldığında insanlar nasıl etkiler bıraktığını gözlemlemişler. Beyaz renk insanlar üzerinde daha az hareket etmelerini ve tablolara uzun süre bakarak ortamda daha fazla zaman geçirmelerini sağlamış. Fakat kahverengi, insanların daha aktif olmalarını, daha hızlı hareket etmelerini ve o ortamdan hızlıca çıkarak gitmelerine neden olmuş.

Kahverenginin insanlar üzerindeki bu etkisi sebebiyle çoğu fast food restoranları masa, sandalye veya duvarlarında kahve rengi ve tonlarını kullanarak insan akışını hızlandırıp insanların yemeklerini tükettikten sonra gitmeleri  sağlarlar.