Pilonidal Sinus denilen bu makat hastalığı, genel olarak yetersiz hijyen koşullarından dolayı oluşmaktadır. Özellikle 15-30 yaş arası erkeklerde görülen bu hastalığın nasıl oluştuğu ve tedavisinin nasıl yapıldığına değinelim.

Kıl dönmesi, sanıldığı gibi vücut dışına çıkmaya çalışan kılların cildin altında uzaması değildir. Bunu anlamak için ameliyat ile çıkarılan kıllar incelendiğinde kılların o bölgeye ait olmadığı ve daha çok saç olduğu saptanmıştır.

Saç kıllarının yanı sıra vücut tüyleri de kıl dönmesi de neden olmaktadır. Ense ve sırt bölgesinden dökülen kıllar uzanarak oturma ile kuyruk sokumuna doğru kaymaktadır. Bu süreçten sonra özellikle yürürken ciltte delik açan kıllar oradan girmektedir.

Kuyruk sokumu temizliğine önem vermek, dik oturmak, ciddi derecede saç dökülme kaybı var ise bu konuda önlem almak, kıl dönmesini önler.

İlk başlarda çok fazla belirti ve şikayeti olmayan Pilonidal Sinus ilerleyen süreçte kuyruk sokumunda şişlik, akıntı, apse gibi durumlar ortaya çıkarır. Daha ciddi bir duruma gelmeden ameliyat olmak gerekmektedir.

Kıl batması ile karıştırmayın !
Özellikle yüz ve koltuk altı bölgesinde sık görülen kıl batması (cilt dışına çıkamayan kıl) Pilonidal Sinus ile karıştırılır. Bu, genelde iltihap olup, büyük sivilce gibi bir görüntüye neden olur. Patlattığınız zaman orada bekleyen kıl yada kılları görürsünüz. Bu durum,  tıraş olan ve epilasyon yaptıran kadınlarda daha sık görülür.