Kırmızı en sıcak renktir. Kırmızı giydiğimizde veya çevremizde kırmızı renkler gördüğümüz zaman enerjimiz artar ve hareket etme isteği uyandırır. Mutluluğu, gençliği, aşkı, kararlılığı simgeler. Kırmızı renk genellikle gençlere hitap ettiği için markalar kırmızı rengini kullanır.

Kırmızı renginin uzaktan farkedilmesi zordur. Fakat kırmızı dikkat çekici bir renk olduğundan yakın mesefadeki kitlenin ilgisini toplamak için ilk sırada kırmızı tercih edilir.

Tutkunun, aşkın rengidir. Sevgililer gününde hem satışları arttırmak hemde aşkı anlatmak için kırmızı renk ön planda kullanılır.

Kırmızı renk zaman kavramını unutturmakta, uyku kaçırmakta ve acıktırmada oldukça etkilidir. Restoranlar, cafeler kırmızı rengini kullanarak müşterilerinin daha fazla yiyerek mekanda zaman geçirmelerinde etkili olabilirler. Yemek firmaları logolarında kırımızı renk kullanmayı tercih eder.

Kırmızı rengi hayatınızın ortasına koymak insan üzerinde olumsuz etkileri vardır. Duyarsızlık, kızgınlık ve sinirli bir yapıda olmasına neden olur.

Kırmızı rengini bir çok memeli hayvan ayırt edemez. Fakat insanların kırmızı rengi ayırt etme özelliği vardır.

İnsanların çabuk karar vermelerinde kırmızı renk çok etkilidir. Satın al, buraya tıkla, indirim gibi bir çok buton veya etiketlerde kırmızı renk kullanılır.

Kırmızı metabolizmayı hızlandırır ve kan basıncını yükselten bir renktir.